Ovine din 17 exploatații zootehnice din județul Gorj au fost depistate pozitive la pesta micilor rumegătoare, în urma unui program național de screening derulat de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).
Potrivit Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Gorj, au fost testate 60 de exploatații, cuprinzând un total de 840 de ovine. În 17 dintre acestea au fost identificate animale pozitive la anticorpi sau cu titru dubios.
„La nivelul județului Gorj, am exploatat 60 de exploatații care conțin un număr de 840 de ovine și în urma rezultatelor primite, avem 17 exploatații în care am găsit animale pozitive la anticorpi și dubioase”, a declarat Sorin Ștefănescu, directorul adjunct al DSVSA Gorj.
Măsuri imediate luate:
- Restricționarea totală a circulației animalelor în fermele afectate;
- Interzicerea introducerii sau scoaterii de animale;
- Interzicerea comercializării produselor (lapte, brânză) din aceste exploatații.
Comisia Europeană a decis blocarea exportului de animale vii din România până la 31 decembrie 2026, ca măsură de prevenire a răspândirii bolii.
Pesta micilor rumegătoare este o boală virală extrem de contagioasă la ovine și caprine, cu impact economic semnificativ, dar care nu afectează omul.
























