Ionuț Silviu Stan, fostul primar liberal al comunei Albeni, a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Craiova la 9 ani și 8 luni de închisoare cu executare, într-un dosar de corupție. Instanța a decis să majoreze pedeapsa inițială de 4 ani aplicată de Tribunalul Gorj, considerând gravitatea faptelor pentru care fostul edil a fost trimis în judecată.
Pe lângă condamnarea la închisoare, Stan a primit și interdicția de a mai ocupa o funcție publică sau de a candida pentru un mandat de primar timp de 5 ani. De asemenea, instanța a dispus confiscarea sumelor de 3.000 de euro și 12.000 de lei, obținute prin fapte de corupție, și l-a obligat pe fostul edil să achite cheltuielile de judecată.
„În cursul zilei de 6 iunie 2025, polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Gorj – Serviciul de Investigații Criminale au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei închisorii, față de un bărbat, de 39 de ani, din Târgu Jiu, condamnat de Tribunalul Gorj la o pedeapsă de 9 ani și 8 luni, pentru săvârșirea infracțiunilor de corupție, trafic de influență, luare de mită și divulgarea de informații secret de serviciu sau nepublice. Bărbatul a fost introdus în Penitenciarul Târgu Jiu în vederea executării pedepsei.”, a transmis purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj.
Dosarul penal a fost instrumentat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Gorj, care l-a trimis în judecată pe fostul primar în anul 2022, pentru mai multe fapte de corupție. Anchetatorii au stabilit că, în vara anului 2018, Stan a solicitat 3.000 de euro de la un martor denunțător pentru a-i asigura un post de asistent medical comunitar, promițând intervenții la nivelul comisiei de examinare. Candidatul a fost declarat admis, deși obținuse nota 5,61, iar banii au fost primiți înainte de susținerea concursului.
Într-un alt caz, fostul edil a pretins și primit 12.000 de lei de la un alt candidat pentru angajarea acestuia ca buldoexcavatorist în cadrul Primăriei Albeni. De asemenea, în 2017, Stan a luat 5.500 de lei de la un bărbat pentru a-i angaja soția în funcția de consilier agricol.
După pronunțarea sentinței definitive, polițiștii l-au preluat pe fostul primar și l-au dus în Penitenciarul Târgu Jiu, unde își va executa pedeapsa.
























