Echipa de baschet CSM Târgu Jiu a terminat campionatul pe locul 15, după o nouă victorie contra formației CSM Galați. Gorjenii s-au impus, vineri, în deplasare, scor 81-88.
Oaspeții au dominat partida până în sfertul patru (21-25, 16-25, 21-25, 23-13) și au închis ultima serie din play-out după trei meciuri. Marcus Evans a fost din nou cel mai bun marcator al jocului, cu 25 de puncte. Alți patru baschetbaliști de la Târgu Jiu au terminat în cifră dublă la puncte: Collin Cooper cu 17, Mihai Cârcoană cu 13 și Ștefan Gribinic și Montgomery Jr., cu câte 10.
Deși e clar că trupa condusă de Vanja Miljkovic a fost superioară adversarei, victoria a devenit irelevantă în contextul în care Federația Română de Baschet anunțase la începutul săptămânii că nicio echipă nu va retrograda din primul eșalon la finalul stagiunii.
Cu toate acestea, oficialii de la CSM Târgu Jiu nu au hotărât încă pentru ce eșalon vor opta în campionatul viitor. Reprezentanții clubului gorjean înclină pentru un sezon în divizia a doua. Principalul argument ar fi bugetul mic de care dispune echipa de baschet, insuficient pentru o luptă cu majoritatea formațiilor din LNBM.
“A fost un sezon în care această echipă nu a încetat niciodată să lupte. Indiferent de adversar, de scor sau de momentul meciului, am rămas uniți și am mers înainte. Am terminat pe un onorabil loc 15, cu obiectivul îndeplinit, acela de a putea continua să evoluăm sportiv și în sezonul viitor în Liga Națională de Baschet Masculin. Dincolo de clasament, rămâne respectul câștigat prin muncă, determinare și caracter. Această echipă și-a câștigat respectul întregii țări prin felul în care a luptat până la final. Ce va fi de acum înainte? Nu pot știi acum. Dar sunt convins că ne așteaptă noi provocări, noi oportunități și noi aventuri.
Mulțumesc colegilor din staff pentru profesionalism, implicare și încredere. Mulțumesc jucătorilor pentru caracterul, sacrificiile și energia pe care le-au pus în fiecare meci. Împreună ne-am depășit cu mult condiția în acest sezon și am demonstrat că valoarea unei echipe nu se măsoară doar în buget, ci și în sufletul celor care o reprezintă. Respect și recunoștință tuturor celor care au fost alături de noi! Povestea merge mai departe!”, a transmis directorul tehnic al clubului, Claudiu Alionescu.























