Un moment încărcat de emoție a avut loc vineri, 9 ianuarie, la sediul Inspectoratului Județean de Jandarmi Gorj, unde a fost omagiată memoria lui Marius Dumitru Bruciu, jandarmul care și-a pierdut viața într-o drumeție montană, în apropierea Vârfului Parângul Mare. Sala de Pregătire Fizică a unității va purta de acum numele acestuia.
În prezența familiei și a colegilor, a fost oficiată o slujbă de pomenire, în cadrul căreia jandarmii gorjeni au rememorat tragicul accident în urma căruia Marius Bruciu s-a dezechilibrat și a căzut într-o vale adâncă. Gestul de a atribui numele său sălii de sport vine ca o recunoaștere a pasiunii pe care acesta o avea pentru activitatea fizică și pentru un stil de viață sănătos.
Familia a fost prezentă la inaugurarea oficială a Sălii de Pregătire Fizică „Marius Bruciu”, un spațiu dedicat performanței, disciplinei și fair-play-ului, valori pe care fostul jandarm le-a întruchipat de-a lungul carierei sale.
Anterior, în locul în care a fost găsit trupul său, familia și colegii au ridicat o cruce comemorativă, ca simbol al respectului și al pasiunii sale pentru drumețiile montane.
„Îi vom cinsti memoria folosind această sală cu bucurie și respect. De astăzi, ea va purta numele Marius Bruciu”, au transmis reprezentanții Jandarmeriei Gorj.
























