O expoziție de pictură inedită va avea loc sâmbătă, 1 iunie, în curtea Căminului Cultural din satul Câlcești, comuna Godinești. Sorin Covaciu, un cetățean al comunei care este pasionat de pictură, va expune în acest loc 40 de lucrări, pentru a trage un semnal de alarmă cu privire starea deplorabilă în care se află căminul cultural. Evenimentul va începe la ora 12.00.
„Am ales acest loc pentru că sunt cetățean al comunei Godinești. Este un loc de care mă leagă multe amintiri. Mama mea a fost operator cinematografie și difuza filme pentru tineretul din localitate. Tot aici, când eram copil, am văzut-o pe Maria Lătărețu pentru prima dată. Căminul Cultural este necesar pentru că avem un sat renumit de lăutari, Pârâul de Pripor, iar aceștia ar putea să susțină aici spectacole sau să se pregătească. Mă doare sufletul când văd în ce stare a ajuns.

Toate lucrările care vor fi expuse îmi aparțin. Este a patra expoziție de pictură la care particip“.

Sorin Covaciu candidează la alegeri pentru funcția de primar din partea Alianței Dreapta Unită.























