„Polițiștii Serviciului Rutier și cei din cadrul subunităților de poliție au desfășurat, în perioada 1-7 iunie, activități specifice pentru impunerea respectării regimului legal de viteză, combaterea depășirilor neregulamentare, depistarea conducătorilor auto aflați sub influența alcoolului și/sau a substanțelor psihoactive, verificarea respectării regulilor de circulație de către conducătorii de biciclete, trotinete electrice, mopede și motociclete, combaterea indisciplinei pietonale și verificarea utilizării centurilor de siguranță și a dispozitivelor de retenție omologate.
„În cadrul acțiunii au fost controlate 835 de autovehicule, fiind aplicate 635 de sancțiuni contravenționale, dintre care 616 pentru încălcarea prevederilor O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.
Din totalul sancțiunilor aplicate:
• 221 au fost pentru depășirea limitei legale de viteză;
• 8 pentru efectuarea unor depășiri neregulamentare;
• 10 pentru abateri săvârșite de pietoni;
• 99 pentru abateri comise de bicicliști;
• 269 pentru alte încălcări ale normelor rutiere.
Totodată, au fost aplicate 19 sancțiuni pentru încălcarea altor acte normative.
Ca măsuri complementare, polițiștii au reținut, în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce, 37 de permise de conducere și au retras 27 de certificate de înmatriculare.
De asemenea, au fost constatate 9 infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice.
În aceeași perioadă, polițiștii rutieri au desfășurat și acțiunea „2 Wheelers”, destinată verificării în trafic a conducătorilor de vehicule cu două roți și creșterii gradului de siguranță al acestora.
În cadrul acestei acțiuni au fost verificați:
• 85 de conducători de trotinete electrice, fiind aplicate 78 de sancțiuni contravenționale;
• 32 de conducători de mopede, fiind aplicate 10 sancțiuni contravenționale;
• 301 bicicliști, fiind aplicate 241 de sancțiuni contravenționale;
• 44 de motocicliști, fiind aplicate 9 sancțiuni contravenționale.
În total, în cadrul acțiunii „2 Wheelers” au fost aplicate 373 de sancțiuni contravenționale conducătorilor de vehicule cu două roți“, au transmis polițiștii.
























